|
Riksroverscouttinget Solsting har bytt lokal från en skola Malmö till KFUM-huset i Ystad, den främsta anledningen till detta var ett uteblivet tillstånd från brandförsvaret. Planeringen av Rikstinget har pågått under en längre tid och den tänkta lokalen var Krokbäcksskolan i Malmö. I slutskedet visade det sig att det var problem med det brandtillstånd som krävdes. På grund av detta så var Rikstinget tvungna att byta lokal. KFUM i Ystad erbjöd då sin lokal, KFUM-huset vilket kändes som ett bra alternativ.
- Vi ville inte heller att någon av deltagarna skulle känna sig obekväm, vilket hade kunnat bli aktuellt i och med de oroligheter som varit i Malmö under den senaste tiden säger scoutstyrelsen genom Lucas Lennartsson. Vi från scoutstyrelsen anser att det är bättre att vi tar det beslutet än att någon av våra ungdomar inte skulle känna sig trygga.
Johan Manner, Riksroverscoutkommitténs ordförande tycker det är tråkigt att just den här delen av Rikstinget fått så mycket publicitet.
- Det kommer att bli en fantastisk helg med en massa spännande diskussioner och aktiviteter. Det hade det blivit i Malmö också men i och med att brandtillståndet uteblev och vi blev erbjudna att ha vårt Riksting på KFUM-huset i Ystas så kändes det som ett mycket bra val.
För mer information kontakta:
Lucas Lennartsson Ledamot i KFUK-KFUMs scoutförbund 073-402 05 90 lucas.lennartsson@km.scout.se
Sanna Andersson Kommunikatör KFUK-KFUMs scoutförbund 08-677 30 68 sanna@km.scout.se |